Why is it so expensive to eat a healthy diet anywhere you go?  Sure, you can find some deals on healthy food in some niche places, or you can take time to cook bulk purchases at home and tote the remains around with you, but for fast, healthy, food, on the road, you’re going to pay a heavy price for that healthy eating.  We live in the days of the one dollar McDonald’s hamburger and the miniscule, $7, “tomato and avocado” sandwich at Pax.

I am not alone in my dismay.  A recent study found “eating healthy” was incredibly more expensive than not:

The study of more than 1,000 people, found that those who bumped up their potassium intake – a nutrient needed to keep blood pressure in check – tacked on 380 dollars to their annual food bill.

It also showed that those who ate foods high in added sugar and saturated fat had lower grocery tabs than the ones who relied more heavily on whole grains and other good-for-you items.

The bottom line is if you can’t afford it, you can’t eat it, the New York Daily News quoted Joel Berg, executive director of the New York City Coalition Against Hunger, as saying.

He noted that low-income families often purchase cheap processed food over pricey greens to make ends meet.

We are slowly becoming a nation of massive guts — egged on by cheap sugar and dollar menu items soaked in saturated fat — and if you want to bump yourself out of that vicious cycle of eating without getting back any measurable nutrients, you’re going to have to mightily pay for that privilege.  You no longer have a navigable way out of the everyday morass because your mainstream choices are hamstrung by price and not by any notion of a health quotient.

If you want to break free from a rotting, chemical-infested, American Diet, it will dearly cost you in added time to hunt down the right food and you will price yourself out of your real life budget as you try to commoditize your healthy body against the long term viability of your bank account.

Posted by David Boles

David Boles was born in Nebraska and his MFA is from Columbia University in the City of New York. He is an Author, Lyricist, Playwright, Publisher, Editor, Actor, Designer, Director, Poet, Producer, and Boodle Boy for print, radio, television, film, the web and the live stage. With more than 50 books in print, David continues to write 2MM words a year. He has authored over 25K articles and published more. Read the Prairie Voice Archive at Boles.com | Buy his books at David Boles Books Writing & Publishing | Earn the world with David Boles University | Get a script doctored at Script Professor | Touch American Sign Language mastery at Hardcore ASL.

3 Comments

  1. This morning I bought a six pack of oats for three dollars — fifty cents per serving! It takes a lot of research to get good food at affordable prices — there isn’t a “cheap yet healthy food on the go” magazine to my knowledge!

    Like

    Reply

    1. It’s tough while traveling and you can’t take food with you or have access to a kitchen. You’re at the mercy of the mainstream fast food palate.

      Places like Pret A Manger are getting good press coverage, but they’re incredibly expensing, too:

      http://www.nytimes.com/2011/08/07/business/pret-a-manger-with-new-fast-food-ideas-gains-a-foothold-in-united-states.html

      Like

      Reply

  2. […] commercials for the original Bullet food processing system all are about the same. They show you over and over again how it helps you make food in a matter of […]

    Like

    Reply

Share Your Thoughts:

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s